Parafia została erygowana 25 maja 1985 r. przez biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka. Patronką parafii została bł. Jadwiga Królowa. Pierwszym proboszczem został ks. Bronisław Chaładyn. Ze względu na potrzeby duszpasterskie wiernych z osiedla zwanego wówczas Czerwone Sztandary, dnia 1 marca 1983 r. został powołany Wikariat Terenowy w parafii Matki Bożej Anielskiej. Początkowo kult sprawowano w kaplicy parafii Matki Bożej Królowej Polski ( na dzisiejszym Os. Morcinka), a następnie od 1984 r. w tymczasowej kaplicy na obecnym miejscu kościoła. Staraniem ks. proboszcza i wiernych w 1985 r. przystąpiono do budowy kościoła i punktu katechetycznego oraz pozostałych obiektów parafialnych.
Powstałe budowle według projektu Wojciecha Podleskiego zostały gruntownie przebudowane w latach 2004 -2005 realizując projekt Krystyny Kijak-Zaręby, dzięki czemu bryła świątyni uzyskała nowy kształt ozdobiony okazałą wieżą, na której zainstalowane są trzy dzwony. Kościół został dedykowany (uroczyście poświęcony) dnia 2 października 2005 r. przez pierwszego biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego SDB w 20 rocznicę powstania parafii.
We wnętrzu na uwagę zasługuje dekoracja autorstwa Macieja Kauczyńskiego. Nad ołtarzem i tabernakulum znajduje się krucyfiks, który ze względu na patronkę parafii św. Jadwigę Królową – jest imitacją krzyża z Katedry Wawelskiej w Krakowie. Nad nim rozpościera się półkoliście witraż Ostatniej Wieczerzy. Ściany świątyni zdobi mozaika. Przedstawia ona – pod krzyżem w ołtarzu głównym – z jednej strony Matkę Najświętszą ze św. Janem Apostołem, a z drugiej patronkę parafii i kościoła św. Jadwigę, kontynuowana jest w stacjach drogi krzyżowej. To wszystko stanowi oryginalny i piękny wystrój nowoczesnej świątyni. Ponadto w kościele znajdują się dwa ołtarze boczne w których są obrazy Pana Jezusa Miłosiernego i Matki Bożej Częstochowskiej. Dla potrzeb godnie sprawowanej liturgii kościół został wyposażony w okazały instrument – organy 17 głosowe.
Przed świątynią jest pomnik Świętego Jana Pawła II usytuowany tam na pamiątkę beatyfikacji Papieża Polaka, który jest dziełem Józefa Siwonia. Pięknie zagospodarowany zielenią teren wokół świątyni i plebani staje się doskonałym miejscem modlitwy. Idąc w procesji przy kościele spotykamy lurdzką grotę z figurą Maryi, a naprzeciwko niej wspaniale odznaczającą się mozaikę z Ukrzyżowanym, Patronką i widokiem Wawelu.
Parafia posiada relikwie św. Jadwigi, św. Jana Pawła II, św. S. Faustyny i św. O. Pio.